Maviladin Ordu, ORDU’da mavi ladin Satışı

  • 0
mavi-ladin-ordu

Maviladin Ordu, ORDU’da mavi ladin Satışı

Tags : 

ORDU ‘da ithal fidanlara alternatif mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) fidanı üretimi.

Maviladin Ordu, ORDU’da mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) fidan üretim ve satışı yaparak ithal dış mekan, süs bitkilerine alternatif sunuyor.

Maviladin Ordu “Fidanlığımızda sertifikalı tohumlarımızdan yüzde 70-yüzde 90 mavilik oranına sahip” Türkiye’de her iklimde ve her toprakta mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) üretilebildiği için üretimde ağırlığı bu bitkiye veriyoruz. Maviladin Ordu, batı ladini, sedir, göknar…….. gibi ibreli süs bitkileri üretimlerini de çok sayıda yapılıyor.

İthalat yoluyla fidan temininin fidancılık çalışmaları üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Fidancılığın gelişimini geciktirdiğinden “Ayrıca ithal edilen bitkilerin iklim ve toprak şartları bakımından uyumsuzluğu ve Hollanda gibi ithalat yaptığımız ülkelerin, iç piyasasında sattırılmayan fidanlarının ülkemize girmesi ekonomimizi olumsuz etkiliyor”.

Mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) in peyzaj düzenlemeleri başta olmak üzere park ve bahçelerde ve gitar yapımında kullanılıyor. Kirli havalarda da yetiştirilebilen bu bitkinin cadde kenarlarında yeni ormanlık alanlar oluşturduğundan, Çok tercih ediliyor.

Mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) satışı yapılan Maviladin Ordu’da www.maviladinordu.com internet sitesinden ve [email protected] Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir ulaşılabilir.Email: \n [email protected] Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır mail lerinizi gönderebilirsiniz.Ayrıca iletişim kısmındaki tel. numaralarımız ‘dan ulaşabilir fidan çeşitleri ve fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.
—Mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) yetiştiriciliğinin en önemli ayaklarından biri de tohumdan yetiştirmedir. Ancak Türkiye’de mavi ladin tohumu tedarik etmek çok da kolay değil 100 gram ladin tohumunun ‘dan 8 bin adet civarında fide alınıyor.
— Mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB) tür olarak iklim ve toprak şartları bakımından uyumu kolay bir bitkidir. “Tüm bölgelerimizde rahatlıkla yetişebilir” . Bitki tohum ve aşı yoluyla üretilir. “Tür olarak kanaatkâr olmasına rağmen fidan üretiminde fidanın kolayca gelişebileceği uygun toprak şartlarında yetiştirilmesi gerekir. Yani organik maddece zengin, pH’ı fazla yüksek olmayan, kireç oranı düşük, orta bünyeli topraklar tercih edilir.

 

Dikim aralığı

Fidanın söküleceği yaşa göre ayarlanmalı. Ama fidanın rahatça gelişebilmesi için 0,80 x 1,20 m veya 1,0 x 1,20 m gibi aralıklarla dikilmesi uygun olur.

“İlk yıllarda bu aralık makineli çalışmaya da olanak sağlar.” Tohumdan üretilen fidanların tümünün mavi renkli olmayacağından, tohumla üretilen fidanların renklerine göre profesyonel kişilerce ayrılarak üretilmesi ve buna bağlı fiyatlandırılması hem üreticiyi, hem de tüketiciyi memnun edecektir. Aşı ile üretilenlerde ise bu şekilde renk açılım sorunu yaşanmaz, “Ancak pahalı bir yöntem olduğu için fiyatı da yüksek olmaktadır”.
Mavi ladin (Picea Pungens KAIBAB)’ın künyesi

Familya: Çamgiller

Latince adı: Picea pungens

Büyüme şekli: Piramidal

Genel görünüm: Genellikle 30, iyi yetişme yerlerinde 50 m’ye kadar boylanabilen, dalları yatay yönde ilerleyen kalın dallı ağaçtır. Hiçbir şekilde saf orman oluşturmaz.

Çoğalması: Tohum veya aşı ile olur. Kuzey Amerika’nın batısında 2 bin-3 bin metrede doğal yetişir. Türkiye’de doğal yayılış göstermez.

Toprak: Toprak isteği fazla değil, kuru ve fakir topraklarda da yetişir.

Kullanım Alanları: Park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılır. Peyzaj çalışmalarında en çok tercih edilen bitkilerin başında yer alır.

Meyve-tohum: Kozalakları 8-10 cm uzunluğunda 3 cm çapındadır. Taze iken yeşilimsi, olgunlaşınca saman sarısı renginde olur. Kozalak pulları kağıt gibi ince, kenarları dalgalı, uçları kertiklidir.

GÖVDE :

 
Kabuk önceleri ince, kül grisi veya kahverengi-gri, pullu, daha sonraları kabuk gri-esmer, kalın ve derin çatlaklıdır.Sürgün: Genç sürgünler kalın, çıplak tomurcuklar kronik yuvarlak, reçinesiz, tomurcuk pullarının uçları geriye doğru kıvrıktır
 

 


Leave a Reply

ZİYARETÇİ – İSTATİSTİKLER

1 online ziyaretci
Bugün 3 ziyaretci
Toplam : 28775

Istatistikler
osmangazi vestel servisi bursa Uzman ve tecrubeli ekibimizle hizmetinizdeyiz. Osmangazi vestesi servisi bursa ayni gun servis hizmeti sunuyoruz. osmangazi vestel servisi bursa Arayin, hemen servis personelerimizi size yonlendirelim.