MAVİ LADİN MARKASI ORDU

  • 0

MAVİ LADİN MARKASI ORDU

Tags : 

Fidan üretimi konusunda temel bilgi ve becerilere sahip üreticiler yetiştirmek amacıyla, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Ordu Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü’nün birlikte düzenlediği “Fidan Üretim Kursu”na katılanlara, düzenlenen törenle sertifika verildi.

Atatürk Kültür Merkezi(AKM)’nde düzenlenen sertifika törenine, Vali Orhan Düzgün, Belediye Başkan Yardımcısı Özer Karadağ, Vali Yardımcısı Erdem Kıyak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Yılmaz, İl Çevre ve Orman Müdürü Selahittin Aydın, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sezai Akarsu, Ordu Halk Eğiştim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Necati Uzunömeroğlu, daire müdürleri ve kursiyerler katıldı.

Bilimsel tekniklerle fidan yetiştiriciliği yapılmasını sağlamak maksadıyla düzenlenen “Fidan Üretim Kursu”na katılan kursiyerlerin sertifika töreninde bir konuşma yapan Vali Orhan Düzgün, Ordu’nun, 4-5 yıldır “Oksijenin Yurdu Ordu” sloganıyla kendisini kabul ettirmeye çalışan ve bir ölçüde de bu sloganı ve bu amblemi tutmuş bir il olduğunu belirterek, “Oksijenin Yurdu Ordu’da daha çok yeşil alanın olması ve Ordu Fidanlık sahasında yetişen fidanların da Türkiye’nin dört bir tarafında alıcı bulması bizim için çok önemli” diye konuştu.

Ordu’da yetişen ürünlerin markalaştırma ve tescil ettirme çalışmaları olduğunu söyleyen Vali Orhan Düzgün, “Ordu’da yetişen ürünlerimizi markalaştırma ve tescil ettirme çalışmalarımız var. Ayrıca buna bir de Mavi Ladin’in eklenmesi, Ordu’nun Mavi Ladin fidanlarının ülkemizin dört bir tarafına yayılacak olması, Ordu adına sevindirici bir gelişmedir.” dedi.

Düzgün: Botanik Bahçesi’nin proje

çalışmalarında son aşamaya gelindi

Vali Orhan Düzgün, Ordu Fidanlık sahasında oluşturulacak Botanik Bahçesi içerisinde yer alacak fidan satış noktasında diğer fidanlarla beraber Mavi Ladin satışının yapılacağını da söyleyerek, şunları kaydetti: “Ordu Fidanlık sahasındaki 170 dönümlük alanın, 116 dönümünü botanik bahçesi olarak düzenleme çalışmalarımız var. Bu çalışmalar kapsamında Botanik Bahçesi’nin proje çalışmalarında son aşamaya gelindi. Botanik Bahçesi’nin bir bölümünde, orayı gezecek olan yerli ve yabancı turistlere fidan satışı yapılacak bir ünite olacak. Bu fidan satış ünitesinde, diğer fidan türleri ile birlikte Mavi Ladin fidanının da satışı yapılacaktır. İlimizden ülkenin dört bir tarafına Mavi Ladin fidanların dağılması, Ordumuz adına önemli bir tanıtım olacaktır.”

Aydın: Bu potansiyel ilimizde var

Sertifika töreninde konuşan İl Çevre ve Orman Müdürü Selahittin Aydın da, Ordu’da 2.000 fidan üreticisi olduğunu belirterek, “İlimizde yaptığımız çalışmalarda, 2.000 civarında fidan üreticisi olduğunu tespit ettik. Bu fidan üreticiliği bir başkasından görme ve duyma yoluyla elde edilen bilgilerle yapılan fidancılık olduğunu gördük. Dolayısıyla burada bir emeğin alın terinin yok olduğunu zayi olduğunu gözlemledik. Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrol Genel Müdürümüzün ilimizi ziyaretinde fidan yetiştiriciliği yapan köyleri ziyarete gittik. Bu köylerde yaptığımız ziyaretlerde bazı üreticilerimiz çok mükemmel fidanlar yetiştirirken, aynı yaşa sahip fidanın bir başka üreticinin elinde ise albenisi olmayan bir fidan olduğunu gördük. Birisi diğerinin iki katı fidan satarken, bir diğerinin fidanını satmakta zorlandığını ifade etti. Bunların çözümünü bilgi eksikliğinin kaynaklandığına inanarak üretici arkadaşlarımızın da bizlerden isteği doğrultusunda 2010 yılının Aralık ayı içerisinde “Fidan Üretim Kursu”nu başlattık. Şu ana kadar 2 tane kursu tamamladık. Bu kurslara katılan 56 kursiyerimize bugün sertifikalarını vermek üzere bir araya geldik. Şu an 80 kursiyerin katıldığı 2 kursumuz devam etmekte. Mavi Ladin yetiştiriciliğinde, Ordu ili bir marka olacaktır. Çünkü, bu potansiyel ilimizde var.” dedi.

Törende bir konuşma yapan kursiyer Halil Külünk de, açılan kurs sayesinde toprağı tanıdıklarını belirterek “Bu kurs sayesinde toprağımızı öğrendik. Toprağımızda bulunan mikro ve makro elementleri öğrendik, toprağın PH değerini öğrendik. Fidan yetiştiriciliğinde hatalarımız vardı bunları öğrendik” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından düzenlenen “Fidan Üretim Kursu” hakkında, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrol Şube Müdürü Cengiz Bağran tarafından bilgi verildi. Cengiz Bağran, okuma yazma bilen ve en az ilkokul mezunu olan kişiler arasından başvuru tarihleri dikkate alınarak kursiyerlerin belirlendiğini, kursun 25 ve 35 kişilik iki ayrı grup ve dönem halinde yapıldığını, kurs öğreticilerinin İl Çevre Orman Müdürlüğü personelleri ve emekli orman mühendisleri arasından seçildiğini, kursiyerlere 3 hafta süreyle fidanlık kuruluşu, fidan üretimi ve bakımı, söküm ve ambalajlama konularında teorik ve pratik eğitim verildiğini, söyledi.

Daha sonra “Fidan Üretim Kursu”nu başarıyla tamamlayan kursiyerlere Vali Orhan Düzgün ve protokol mensupları tarafından 56 kursiyere sertifikaları verildi. Kursiyerlerden Halil Külünk tarafından Vali Orhan Düzgün’e Mavi Ladin fidanı hediye edildi.


Leave a Reply

ZİYARETÇİ – İSTATİSTİKLER

1 online ziyaretci
Bugün 3 ziyaretci
Toplam : 28775

Istatistikler
osmangazi vestel servisi bursa Uzman ve tecrubeli ekibimizle hizmetinizdeyiz. Osmangazi vestesi servisi bursa ayni gun servis hizmeti sunuyoruz. osmangazi vestel servisi bursa Arayin, hemen servis personelerimizi size yonlendirelim.